Čistírny odpadních vod
Hledáte spolehlivé řešení čištění odpadních vod? Potřebujete čistírnu vody do domácnosti, rodinného domu, do školy, restaurace či rekreačního zařízení? Čistírna odpadních vod od společnosti AQUA Program s. r. o. je vysoce účinnou a univerzální jednotkou s nenáročným provozem. Podívejte se, jaké výhody s čističkou odpadní vody získáte.
Proč byste si měli pořídit naši čistírnu odpadních vod?
- Díky vysoce účinné technologii VFL® získáte nejvyšší kvalitu vody, účinnost čištění dosahuje (95–98) %.
- Čistírna má vestavěný akumulační prostor a kvalitní řídicí jednotku.
- Díky nízké ceně a minimálním provozním nákladům je dostupná pro každého.
- Vysoká životnost čistírny zajistí, že Vám vydrží dlouhá léta.
- V případě potřeby Vám rádi poskytneme odborné poradenství a servis.
Jak čistírna odpadních vod AT funguje?
Čistírna odpadních vod, čistička, ČOV (nebo také ČOVka) funguje na principu vertikálního přetékajícího labyrintu (Vertical Flow Labyrinth VFL®). Tato technologie využívá nízké zátěžové aktivace s aerobní stabilitou kalu pro dosažení maximálního čistícího efektu. Odpadní voda nejprve natéká do provzdušňovaného prostoru, kde dochází k biologickému odbourávání dusíku. Zdejší podmínky také částečně odbourávají fosfor. V první části ČOV se také voda mechanicky předčišťuje a dochází k rozkladu tuhých nečistot.
Voda posléze vtéká do provzdušňovaného prostoru s nízkozátěžovou aktivací. Zde dochází k nitrifikaci amoniakálního dusíku. Tlakový vzduch je do prostoru vháněn membránovým kompresorem nebo dmychadlem přes jemné bublinkové aerační elementy.
Posledním stupněm čištění v ČOV je separace, tedy oddělení vyčištění vody od kalu. Vyčištěná voda se vypouští do toku, vsaku nebo se recykluje. Odstředěný kal se vrací do systému přečerpáváním ze dna. Nedochází tedy k vyplavování aktivního kalu z ČOV. Čistírna byla testována na účinnost čištění, vodotěsnost a odolnost a je ve shodě s EN 12566-3: 2005+A2. Výkon čistírny je také ovlivněn akumulační zónou s kapacitou 160 l/hod. Akumulace závisí na zařízení, které po dobu čištění udržuje kal v čistírně.
Jak probíhá osazení čističky odpadních vod AT?
Nádrž ČOV je navržena tak, aby bez dalších úprav odolala tlaku zeminy po zasypání či obetonování. Osazení domácí čističky odpadních vod a její napojení na kanalizaci je samozřejmě nutné provést podle schváleného stavebního plánu. Nezapomeňte, že horní okraj ČOV by měl být asi (5–10) cm nad terénem. Kryt čistírny odpadních vod je nepochůzný, dejte si také pozor například na automobily parkující u domu. Nedoporučujeme ČOVku umísťovat těsně vedle obytného domu, pod okna, balkony a podobně.
Čistírna se instaluje do jámy o příslušných rozměrech a stojí na železobetonové desce s rovinností 5 mm. Její tloušťka by měla být cca (150–200) mm, podle velikosti ČOV a únosnosti podkladové zeminy. Pokud narazíte na spodní vodu, je třeba před betonáží snížit její hladinu pod úroveň základové spáry.
Jak vypadá elektroinstalace ČOV?
Jde v zásadě o instalaci dmychadla a mikroprocesorové řídicí jednotky (není součástí základního vybavení). Dmychadlo se standardně umisťuje mimo domácí čističku vody a zapojuje se do zásuvkového obvodu elektrické sítě objektu. Při větší vzdálenosti (nad 5 m) ČOV od objektu je třeba dmychadlo umístit do PP krytu vnějšího prostředí. Pro tento účel Vám rádi dodáme speciální šachtu na dmychadlo.
Mikroprocesorové řízení AQC Basic slouží k automatizaci provozu. Jeho instalací si zjednodušíte starost o čistírnu odpadních vod a snížíte provozní náklady. Čistící provoz je také s řídicí jednotkou efektivnější. Pokud použijete mikroprocesorové řízení, je nutné během doby náběhu nastavit režim nepřetržitého provozu. Nastavení dalších režimů závisí na provozních podmínkách a celkovém stavu ČOV.
Čistírna odpadních vod je univerzálním a vysoce efektivním řešením recyklace vody v obytných, komerčních, rekreačních či školních objektech. Uvažujete o instalaci ČOV, ale nejste si jistí, zda je vhodná pro Vaše podmínky? Potřebujete pomoci s instalací nebo servisem? Kontaktujte nás.