Odlučovače tuků
Hledáte spolehlivé řešení na odstranění tuků a olejů z odpadní vody? Provozujete restauraci, jídelnu nebo potravinářský závod nebo jiný podnik s nadměrnou produkcí tuků? Oblíbeným technologickým řešením bývá v takové situaci použití odlučovače tuků neboli lapáku či lapače.
Jaké hlavní výhody získáte s odlučovačem tuků?
- Montáž je snadná a nároky na obsluhu minimální
- Náklady na pořízení a provoz jsou nízké
- Vodotěsnost lapáku je zaručená
- Díky dlouhé životnosti, odolnosti materiálu a nízké hmotnosti jsou odlučovače tuků univerzální a vydrží Vám mnoho let
K čemu slouží odlučovač tuků a kde se používá?
Odlučovače tuků jsou obvykle předřazené dalším čistícím jednotkám odpadní vody, případně jimi voda prochází před vypuštěním do kanalizace. Lapáky nejsou určeny pro likvidaci splaškové ani dešťové vody, jejich úkolem je pouze vodu zbavit nežádoucích tuků. Lapač (nebo také lapol) najdeme typicky ve velkých kuchyních, závodních jídelnách nebo zpracovatelských potravinářských podnicích. Je možné ho umístit v interiéru i exteriéru – závisí na konkrétním prostoru a spádových poměrech kanalizačního potrubí.
Důležitým parametrem, který byste měli před instalací lapáku tuků zvážit, je jeho velikost. Obvykle se vyjadřuje jmenovitou hodnotou NS v litrech za sekundu (maximální zatížení odpadní vodou). V naší nabídce najdete lapače tuků NS1–3 (tedy 1 až 3 l/s). Potřebujete vyšší kapacitu? Žádný problém, prostě zapojte více lapáků tuků za sebou.
Jak lapač tuků vypadá a na jakém principu funguje?
Základem je plastová vodotěsná nádoba z polypropylenových desek o tloušťce 5 až 15 mm. Nádoba je rozdělena na několik komor, ve kterých postupně probíhá oddělování tuků. Odpadní voda teče nejprve první komorou, kde se usazují hrubé nečistoty. Posléze v hlavní komoře dojde k uklidnění a ochlazení vody a následnému oddělení tuků na hladině. Nerozpustné látky se usadí v kalovém prostoru. Předčištěná voda poté odchází pod nornou stěnou do odtokové komory, případně do kanalizace.
Co je obsahem dodávky a jak probíhá údržba?
S kompletním výrobkem obdržíte nádobu lapáku tuku, připojovací potrubí, přepážky, plastový poklop a veškerou technickou dokumentaci. Instalace i údržba odlučovače tuků je velmi snadná a nezabere mnoho času. Při provozu a údržbě lapačů tuků se stačí řídit normou ČSN EN 1825-2. Pravidelně čistěte, vyprazdňujte a znovu napouštějte čistou vodou prostory pro odlučovač tuků a kalů. Frekvence čištění závisí na náročnosti provozu, optimálně se provádí asi 1× za 14 dnů, minimálně však lapák vyčistěte 1× měsíčně.
Nejste si jisti, zda je odlučovač tuků vhodný pro Vaše podmínky a možnosti? Potřebujete radu nebo servis? Kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme.